пʼятниця, 29 листопада 2013 р.

Чарівний світ природи України.

Природа України

Українська природа оспівана в багатьох літературних творах, і це не дивно. Зважаючи на особливості ландшафту України, природа України гармонійна, красива. Гірські масиви в Карпатах і Криму, що займають 5% площі країни – це не лише хвойні і змішані ліси, що представляють молоді і столітні насадження, незаймані куточки природи України, де і зараз, як багато віків тому, можна назбирати грибів, ягід (здебільшого брусниці і чорниці) і лікарських рослин, але і безліч дрібних річок, де беруть початок річки Дністер і Прут, невеличких за розмірами, але глибоких озер з кришталево чистою водою. Найбільш відоме і красиве з озер – Синевірське, що розташоване на висоті майже 1000 метрів над рівнем моря і має площу майже 5 гектарів. Воно вважається одним із 7 чудес природи України. А ще це гірські луги – полонини, вкриті різнокольоровими барвистими килимами квітучих влітку трав. Тут рай для тварин. Із ссавців – бурі ведмеді, лісові коти, рисі, олені, зайці, лисиці, вовки, куниці, видри, борсуки і білки. Із птахів – безліч співочих перелітних птахів, тетереви, рябчики і дятли, а ще чорні лелеки, орли і беркути. Тут навіть є рідкісні рептилії – саламандра плямиста, ящірка живородна і тритони. Для збереження гірських ландшафтів Карпат у природному стані були створені Карпатський і Горганський заповідники, в яких живуть 100 видів безхребетних тварин, 149 видів хребетних тварин, 47 видів ссавців, 103 види птахів, 12 видів риб, 9 видів земноводних.
Українська природа – одне з національних надбань країни. В Україні існує 21 природний заповідник: 4 біосферних заповідника і 17 природних заповідники. Це природні території, на яких під охороною знаходиться весь природний комплекс. Найбільш великі і відомі – Асканія Нова, Поліський, Чорноморський, Дунайський, Український степовий.
Природа України
Асканія Нова – біосферний заповідник, який було створено ще в 1921 році. Він знаходиться в Херсонській області і займає площу більше 33 тисяч гектар. Це 11 тисяч гектарів абсолютно заповідної степової зони, на якій ніколи не відбувалося землеробства чи іншого виробництва, зоологічний і дендрологічний парки. Це єдиний у Європі куточок типчако-ковильного степу, де ростуть 478 видів трав. На відміну від інших заповідників, тут, окрім місцевих видів дикої фауни, проживають тварини із Європи, Азії, Африки, Австралії і Америки. Тут у майже вольних умовах проживають зебри, антилопи, буйволи, бізони, а також олені і дикі коні. Всього в заповіднику утримуються близько 800 різновидів диких копитних та гібридних форм. Асканія Нова – це єдина територія, на якій популяція коней Пржевальського, що в природі зникла в 60-х роках ХХ століття, вціліла як вид. Найбільша програма розведення цього виду коней проводиться саме тут. До речі, дикі коні Пржевальського сьогодні вільно живуть і в чорнобильській зоні відчуження, куди у 1998 вони були ввезені за експериментальною програмою реінтродукції і чудово прижились. Тут вони проживають дійсно у дикій природі, без догляду за ними людьми.
Природа України – це також 22 національних парки, тобто території, де з метою охорони природи діяльність людини обмежена, але відвідування туристами вільне. Найбільш відомі – Азово-Сивашський, Шацький, Святі гори, Галицький, Гуцульський. Для прикладу, Шацький національний природний парк на Волині – це унікальне об’єднання більше ніж 30 озер між річками Прип’ять і Західних Буг. Найбільше – природне озеро Свитязь площею 27,5 км², яке живлять артезіанські джерела і яке входить до 7 чудес природи України. Інколи його навіть порівнюють із морем, бо під час шторму хвилі можуть сягати 1,5 метрів.


7 чудес природи України

Серед інших 7 чудес природи України – вже згадані нами біосферний заповідник Асканія Нова, озеро Синевір у Карпатах, а також мальовничий регіонально-ландшафтний парк Гранітно-степове Побужжя неподалік від міста Миколаїв, Дністровський каньйон на Вінниччині, що своєю красою не поступається і часто порівнюється з Альпами, це і комплекс мармурових печер у Криму, що налічує 160 шахт, карстових печер і колодязів. Вхід до головної печери, яка носить однойменну назву, Мармурова, знаходиться на висоті 920 метрів над рівнем моря. Відомі спелеологи говорять, що вона входить до п’яти найбільш красивих обладнаних печер планети і навіть внесена до переліку Міжнародної асоціації обладнаних печер (Італія). Подільські Товтри близь Хмельницька – це скеляста дугоподібна гряда висотою в середньому 400 метрів над рівнем моря. Це мальовничі залишки узбережних рифів, що витягнені паралельно давній береговій лінії і не мають аналогів у світі.
  • Click to open image!
  • Click to open image!
  • Click to open image!
  •  
Також, говорячи про природу України, слід зазначити, що в Україні існує 29 ботанічних садів і парків, де вчені підтримують видове розмаїття рослин, проводять дослідження, вивчають, культивують і демонструють рослини з різних куточків світу і різних кліматичних зон. Головним ботанічним садом України вважається Нікітський ботанічний сад, що знаходиться на півострові Крим і належить Академії аграрних наук України. Він був створений ще в 1812 році завдяки російському вченому Християну Стівену і представляє собою справжній рай, у будь-яку пору року. Загальна площа саду – більше тисячі гектарів. Колекції Нікітського ботанічного саду налічують 30 тисяч видів, сортів і гібридів рослин, що були завезені з різних континентів. Його щорічно відвідують 700 тисяч відвідувачів з усіх кінців світу – любителів природи, науковців, художників.
Ще три величезних ботанічних сади при Академії наук України розташовані в КиєвіДонецьку і Кривому Розі Дніпропетровської області. Більш дрібні працюють майже при кожному університеті країни.
На особливу увагу заслуговує дендрологічний Софіївський парк в Умані.
Говорити про природу України можна не зупиняючись. Будь-які смаки і вподобання будуть задоволені. Ліси, степи, гори, моря, луки, річки, озера і водоспади, заповідники, національні парки, сади і описані вище дива природи України, безліч видів рослин і тварин…. Впевнені, що якщо ви забажаєте насолодитися красою природи України, ми зможемо підказати вам найкраще.

Екологічні проблеми людства, шляхи їх розв'язання




Екологічні проблеми людства проявляються в різкому протиріччі у взаємовідносинах суспільства і природи, порушенні природних про­цвів через надмірний антропогенний вплив, зростання енергоспоживання і використання палива. Проблема забруднення довкілля виникла з вини людини. Масштаби забруднення набувають глобального характеру і за­грожують не передбачуваними наслідками.

Основна причина забруднення атмосферного повітря — спалюван­ня великої кількості природного-палива. У великих містах найбільшим джерелом забруднення є автотранспорт. Для багатьох країн і промислових районів справжнім лихом стали кислотні дощі. Через них гине риба в озерах, ліс втрачає листя, швидше руйнуються будівлі. До атмосфери при згоранні палива надходить дедалі більша кількість вуглекислого газу, і це посилює парниковий ефект,внаслідок якого підвищується темпера­тура повітря в приземному шарі. Великі побоювання викликає руйнація озонового шару атмосфери різними хімічними сполуками.

^ Вода — найважливіший для людства ресурс. Багато регіонів Євразії і Північної Америки почали відчувати гостру нестачу прісної води (водяна криза). Це пов'язано з широким використанням води в промисловості, сільсько­му і комунальному господарстві. Постійне зниження якості поверхневих вод обмежує можливості їх застосування в питному водопостачанні, потребує дос­коналіших систем очистки тощо. Забруднюються людиною і води Світового океану,особливо внутрішні моря. Це призводить до зменшення рибних ре­сурсів, рекреаційної цінності курортних зон та ін.

Відбувається інтенсивне забруднення Грунтів. Щоб компенсувати зниження природної родючості ґрунтів, у них вносять мінеральні добри­ва, що змінюють їх хімічний склад. Для боротьби з бур'янами і шкідли­вими комахами використовують ядохімікати, які накопичуються в ґрунті. Забруднюють ґрунт важкі метали та інші інгредієнти, що осідають із забрудненої атмосфери. В результаті діяльності людини різко скороти­лася площа лісів, перетворюються на пустелі савани.

Головною умовою розв'язання екологічних проблем є раціональне природокористування. Основними засновами людської діяльності ма­ють бути:максимальне збереження ресурсів; розширення заповідних територій; впровадження нових технологій, що забезпечують ресурсо­збереження, нових джерел одержання екологічно чистої енергії; розум­на економія і самообмеження в усіх сферах життя і діяльності; зворотне водопостачання і багаторазове використання матеріалів у виробництві (рециклічність), перехід до безвідхідного виробництва; контроль за рівнем забруднення довкілля.

Екологічні проблеми нашої планети виникли в процесі взаємодії сус­пільства і природи. Протягом усієї своєї Історії людство поступово посилю­вало тиск на природу, усе більше порушуючи в ній екологічну рівновагу.

Частина екологічних проблем має глобальний характер.

У процесі господарської діяльності людина спалює величезний обсяг палива. У результаті відбувається теплове забруднення атмосфери. В атмосферу викидається величезна кількість вуглекислого газу, моле­кули якого затримують теплове випромінювання поверхні Землі. В ре­зультаті може виникнути«парниковий ефект», що веде до глобального потепління клімату.

^ Руйнація озонового екрана, що захищає Землю від короткохвильової сонячної радіації (ультрафіолетових променів), може призвести до заги­белі всього живого на планеті.

Великі викиди в атмосферу двоокису сірки й окисів азоту сприяють утворенню «кислотних дощів», що завдають шкоду живій природі, лю­дині, ґрунту, будівлям, дорожнім покриттям тощо.

Зростає дефіцит чистої прісної води. Це пов'язано не тільки з рос­том водоспоживання, але і з забрудненням багатьох водойм, звідки без спеціального очищення воду брати вже неможливо.

Глобальні проблеми може викликати скорочення площі екваторіаль­них лісів Амазонії та ін., які є «легенями» планети. Екстенсивне тва­ринництво в саванах Африки призводить до перетворення великих те­риторій на пустелі, що може мати глобальні наслідки.

З метою зберігання природи, унікальних ландшафтів і об'єктів, рідкісних рослин і тварин на Землі створюються території, що особливо охороняються, — заповідники, природні національні парки тощо.

На територію заповідника допуск сторонніх осіб заборонений. Тут спеціалісти займаються вивченням природи в її натуральному стані (вона служить за еталон).

Більш вільний режим (хоча і з рядом заборон для відвідувачів) мають національні природні парки. На їх території виділені ділянки, що мо­жуть відвідувати організовані туристи, екскурсанти; виділені місця для постійного або тимчасового відпочинку, лікування.


Стан екології нашого регіону.

“Екологічний” Тернопіль нарощує ступінь забруднення

У січні–червні 2012р. у повітряний басейн області від роботи стаціонарних джерел потрапило 9,0 тис.т забруднюючих речовин, що на 3,4% більше, ніж за січень–червень 2011р. Найбільшими забруднювачами атмосферного повітря в області були підприємства, які займалися транспортуванням та розподілом газу, а саме: Тернопільське лінійно-виробниче об’єднання магістральних газопроводів, Кременецьке відділення з постачання та реалізації газу та Гусятинська газокомпресорна станція. Загалом, ці три підприємства спричинили 71% загальних викидів шкідливих речовин області.
На квадратний кілометр території області в січні–червні 2012р. у середньому припало 649 кг забруднень (на 21 кг більше проти січня–червня 2011р.). Найбільшим цей показник був у Тернопільському районі (8253 кг) та в м.Тернополі (4836 кг) (відповідно в 13 та 7 разів перевищив середню щільність викидів по області). У розрахунку на одного мешканця Тернопілля прийшлося близько 8 кг забруднюючих речовин.
Крім того, внаслідок виробничої діяльності підприємств та організацій в атмосферу надійшло 229,7 тис.т діоксиду вуглецю, який має парникову дію та негативним чином впливає на зміну клімату, – повідомила “Погляду” прес-служба головне управління статистики у Тернопільській області.




Забруднення України шкідливими викидами підприємств

Забруднення довкілля — процес зміни складу і властивостей однієї або декількох сфер Землі внаслідок діяльності людини. Приводить до погіршення якості атмосфери, гідросфери, літосфери та біосфери. Допустима міра забруднення довкілля в різних країнах регламентується відповідними стандартами, нормативами, законами. Розрізняють забруднення отруйні, хвороботворні, хімічні, механічні і теплові. Допустимі кількості відходів, що скидають в гідро- або атмосферу регламентують нормативами гранично допустимих викидів (ГДВ) з урахуванням гранично допустимих концентрацій (ГДК). В Україні вони затверджуються Міністерством охорони здоров'я.
 Глобальна проблема забруднення повітря




 Забруднення водойм викидами підприємств


Проблема екології на планеті Земля, та шляхи її вирішення.

Екологі́чна пробле́ма — це зміна природного середовища в результаті антропогенних дій, що веде до порушення структури і функціонування природних систем (ландшафтів) і призводить до негативних соціальних, економічних та інших наслідків.

 Забруднення повітря
 Забрудднення води
 Засміченні тереторії

 Вирубка лісів
Поняття екологічної проблеми є антропоцентричним, оскільки негативна зміна в природі оцінюються щодо умов існуваннялюдини.



Екологічні проблеми людства